Sindikat zaposlenih u poljoprivredi Slavonije i Baranje zaprijetio je masovnim protestima i blokadom graničnih prelaza ukoliko se hitno ne koriguju otkupne cijene žitarica. Kako navodi Biznis.ba, poljoprivrednici su nezadovoljni trenutnom cijenom od 150 eura po toni, što je iznos koji ih prema njihovim tvrdnjama vodi u direktnu propast. Ova suma ne pokriva ni osnovne troškove proizvodnje.

Predsjednik Sindikata Duško Pavlik izjavio je na konferenciji u Rokovcima da su ratari spremni na radikalne mjere jer trenutna ponuda ne omogućava ni minimalnu zaradu. Prema njegovim riječima, troškovi proizvodnje po hektaru sada premašuju 1.300 eura, što čini ponuđenu cijenu neodrživom. Pavlik je naglasio da bi realna cijena trebala biti između 220 i 250 eura kako bi proizvođači bili na nuli.

Ultimatum Ministarstvu poljoprivrede

„Tražimo od ministarstva sastanak u roku od osam dana“, rekao je Pavlik, a prenosi agencija Srna. On zahtijeva da pregovorima prisustvuju predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore i Agronomske komore. Poljoprivrednici su posebno izrazili razočaranje ministrom Davidom Vlajčićem, koji je ranije podržavao njihove zahtjeve dok je bio u opoziciji, ali sada izbjegava dijalog sa strukovnim udruženjima.

Sindikat upozorava na situaciju u kojoj Hrvatska izvozi najkvalitetniju pšenicu, dok građani konzumiraju uvoznu pšenicu iz Ukrajine. Ratari ističu da su troškovi inputa poput đubriva i goriva porasli za 100 do 300 procenata u posljednje dvije decenije. Najavljeni protesti uključuju blokade ključnih obilaznica i saobraćajnica ukoliko nadležni ne reaguju na alarmantno stanje u agraru.

Sledeći korak nezadovoljnih proizvođača je sastanak sa Udruženjem proizvođača i otkupljivača zakazan za četvrtak, 25. jun. Ukoliko pregovori ne donesu pomak, ratari će započeti sa planiranim blokadama. Ovogodišnji rod pšenice procjenjuje se na rekordnih milion tona, ali poljoprivrednici strahuju da će veliki prinosi dodatno oboriti otkupnu cijenu na domaćem tržištu.